Штучний камінь сьогодні можна зустріти практично скрізь: в інтер'єрах приміщень, на фасадах будівель, як декоративна обробка елементів ландшафтного дизайну і т.д. Штучний камінь широко застосовується у масовому будівництві, облаштуванні й обробці як квартир і додому, так і приміщень кафе, барів і ресторанів.
Зовнішній вигляд штучного каменя і різноманітність дизайну дозволяють з його допомогою створювати оригінальні інтер'єри, вдихати в приміщення особливу атмосферу.
Численні декоративні властивості штучного каменя допомагають створювати розкішні й індивідуальні інтер'єри, які імітують мармур, граніт, керамічну плитку, природні матеріали, недосконалі й необроблені, своїм зовнішнім виглядом створюючи атмосферу первозданності й єднання з природою.
Штучний камінь вперше був використаний нашими далекими предками багато століть тому назад.
Люди в своєму далекому минулому використовували штучний камінь при зведенні різного роду споруд. Причиною створення цього матеріалу багато років тому стало аналогічне сучасному, прагнення відтворити природний камінь штучно. Перші спроби створити штучний камінь були ще три тисячоліття до н.е. Штучний камінь в якнайдавніших цивілізаціях Єгипту, Китаю й Індії виготовляли з гіпсу і вапна. Ґрунтувалося виробництво штучного каменя в ті часи на недавно винайденому бетоні. Бетон, що використовується при будівництві багатьох споруд в Єгипетській цивілізації, став основою виготовлення першого в історії штучного каменя. Вдосконалений рецепт приготування бетону використовувався і римлянами, архітектурні пам'ятники, створені їх руками, дійшли і до наших днів. Роботи над виготовленням штучних будівельних матеріалів велися в Стародавньому Китаї і Індії. Один з великих пам'ятників минулого - Велика Китайська стіна була побудована за допомогою бетону. З історії відомо, що будматеріал, виготовлений штучно, застосовувався також і на території Київської Русі ще в XI в. Штучний камінь вперше був використаний нашими далекими предками багато століть тому назад. Поява на Заході модної течії в архітектурі, що нагадує про будівництво середньовічних замків, привело до створення штучного каменя на основі портландцементу. Завдяки цьому модному перебігу стіни в середині приміщень, оброблені необробленим каменем, булижниками і кам'яними глибами, стали користуватися великою популярністю, а разом з ними виріс інтерес споживача і до штучного каменя. Таким чином і наступило неподільне царювання штучного каменя.
У нас царство і неподільне правління штучного каменя наступило не так давно, лише близько десяти років тому.
Найбільше розповсюдження штучний камінь отримав при обробці фасадів і внутрішніх поверхонь стін будівель. Його широко використовують для декорування і створення огорож, обрамлення віконних і дверних отворів, цоколя, колон, башт й інших елементів архітектури. Завдяки великому розповсюдженню і своїй доступності штучний камінь сьогодні широко використовують при облаштуванні ландшафтних дизайнів для декорування й обробки малих архітектурних форм: альтанок, фонтанів і доріжок. Штучний камінь використовують і при пристрої інтер'єрів заміських будинків і міських квартир. Прагнення створити інтер'єр в стилі Середньовіччя, наповнити житло спокоєм і розміреністю англійського стилю, додати будинку комфорт і затишок домівки цілком можливо за допомогою штучного каменя.
Гармонійне поєднання з меблями в класичному стилі, кованими поручнями й елементами інтер'єру відкривають перед штучним каменем дверей у величезну кількість областей використовування: гроти й альпінарії, каміни, башточки, камінні труби, гаражі, кухні столові, камінні зали, коридори і т.д. В гротах і альпінаріях, політ фантазії з застосуванням цього будівельного матеріалу не обмежений.
З другого боку, використовування штучного каменя при створенні інтер'єру при зовнішній респектабельності несе ще один відчутний плюс в наш побут - відсутність необхідності час від часу робити косметичний ремонт. Тривалий термін експлуатації штучного каменя, його інертність і незмінність до чинників навколишнього середовища, таким як вологість, зміна температури і дія сонячного проміння роблять цей матеріал одним з найпопулярніших і універсальних.
Без сумлінь, перевага штучного каменя полягає в можливості створювати кутові декоративні елементи. За їх допомогою можна легко і швидко обробляти фасади будівель, вибираючи з різноманіття форм і забарвлень необхідні елементи. В цьому плані використовування штучного каменя набагато простіше натурального, з якого деколи нелегко відтворити чіткий і рівний кут будівлі.
Штучний камінь володіє високими вологостійкими властивостями.
Виготовляють штучний камінь на основі природних компонентів.
За традицією штучний камінь використовують для обробки фасадів. Проте сучасну різноманітність типів і структур штучного каменя розширила його області застосування.
Наприклад, широко використовують штучний камінь і для облицьовування камінів. Він чудово витримує великі температури при розведенні вогню в каміні, при цьому не горить.
Використовування різних видів штучного каменя в обробці інтер'єру і фасадів залежить від смаків і переваг дизайнера, а ось чітких обмежень і стандартів тут немає.
Будівельні і обробні матеріали, що використовуються сьогодні, відрізняються великою різноманітністю. Штучний камінь - рівноцінний аналог природного каменя, що володіє всіма характеристиками свого пращура, поліпшений і досконаліший. По зовнішніх якостях, декоруючих здібностях і експлуатаційних характеристиках штучний камінь багато в чому виграє у натурального.
Однією з причин виготовлення штучного каменя став обмежений спектр можливостей для декорування і обробки приміщень. В цьому плані штучний камінь куди приємніше і дальновидніше натурального.
Різноманіття форм, розмірів і фактур, великий вибір відтінків кольору - головні переваги штучного каменя. До появи штучного каменя дизайнерам і проектувальникам доводилося миритися зі всіма недоліками природного каменя, використовувати лише форми і кольори існуючі в природі. Сьогодні це обмеження за допомогою штучного каменя знято і забуто геть. В будівництві і дизайнерській майстерності існують лише обмеження, закладені людським мисленням, рівнем креативності й технологіями будівництва. В іншому штучний камінь надає повну свободу діяльності.
Штучний камінь, що прийшов на зміну своєму природному аналогу, з кожним роком придбаває все більшу популярність у всьому світі. З чим пов'язана така тенденція. Екологічність - ще одна обов'язкова відмінність штучного каменя від натурального. Облаштувавши власне житло або інше приміщення, ми замислюємося про вплив використаних нами будівельних матеріалів на наше здоров'я. Радіоактивні елементи, домішки шкідливих для життя людини хімічних речовин і з'єднань, часто що містяться в природному камені, є значним мінусом цього матеріалу. Штучний камінь не має негативних якостей. Він виготовляється з екологічно чистих матеріалів, його компоненти насамперед проходять перевірку на екологічність і повністю передбачені, на відміну від інгредієнтів натурального каменя.
Ще однією істотною відмінністю штучного каменя від натурального є його адаптування до кліматичних умов і перепадів температури. Не кожний природний матеріал, здобутий з надр землі, зможе витримати морози. А при виробництві штучного каменя такі погодні умови, як сніг, дощ, люті морози й жара, враховуються. До складу штучного каменя додаються спеціальні компоненти, здатні підвищити морозо- і жаростійкість матеріалу зробити його гідроізолюючим і повністю придатним до застосування в різній меті.
Штучний камінь значно легше за свого природного побратима, тому при використовуванні його за призначенням не вимагається значних зусиль, а каркас будівлі та всі його складові елементи при додаванні в дизайн приміщення штучного каменя не випробовують перевантажень і не деформуються з часом.
Зовнішні відмінності штучного каменя від натурального при якісному виробництві зовсім не помітні. При всій екологічності, відносній дешевизні, легкості в експлуатації великому виборі кольору і форми цей матеріал значно перевершує свого природного побратима.
Одна з головних відмінностей штучного каменя - це багата кольорова гама. Колір штучного каменя може бути будь-яким, на відміну від натурального природного каменя, що не представляє такі необмежені можливості для майстерності дизайнера.